ﺳﻪشنبه, 29 اسد 1398

هیئت اعزامی ولسی جرگه در هشتمین اجلاس مشورتی اعضای پارلمان های کشورهای مختلف در پیوند به محکمۀ بین المللی جنایی قانون در شهر رباط پایتخت کشور اسلامی مراکش اشتراک نمود.

هیئت اعزامی ولسی جرگه که متشکل از عبدالاحمد درانی،حاجی محمد هاشم،شکریه عیسی خیل،محمد نواب منگل و قاضی عبدالرحیم اعضای ولسی جرگه بودند،در این اجلاس اشتراک نموده،بیانیۀ شان را مطرح ساختند.

ولسی جرگه ضمن بحث پیرامون مسائل جاری، اعلامیۀ رسمی را در محکومیت انتشار مقالۀ ضد دینی در روزنامۀ افغانستان اکسپرس صادر کرد.

در جلسۀ عمومی ولسی جرگه که به ریاست عبدالرؤف ابراهیمی برگزار گردید، وکلاء روی اوضاع امنیتی ولایات سرپل، فراه، نورستان، بادغیس و ولایات مختلف کشور، پایین بودن کیفیت سلاح و تجهیزات نیروهای امنیتی، ضرورت ها و نیازمندی های پولیس، چگونگی راهکارها برای جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی و خنثی سازی حملات انتحاری، چگونگی انتخاب وکلاء به سفرهای خارجی از سوی هیئت اداری، اهمیت توزیع هرچه عاجل تذکرۀ الکترونیکی و معرفی کابینۀ جدید از سوی حکومت، وضعیت نامناسب معیشتی محصلان در لیلیۀ پوهنتون کابل، موجودیت فساد مالی در گمرک ولایت فراه و قراردادهای وزارت معادن به خصوص قرارداد نفت آمودریا، انسداد راه های داخل شهر توسط مهمانان ولایتی ریاست جمهوری، پایین بودن کیفیت پروژه ها در ولایت زابل و عدم تکمیل پروژۀ اعمار پارک تفریحی قلات مرکز آن ولایت، تجاوز جنسی بالای یک کودک در ولایت قندهار و نیاز جدی بازجویی دوباره از تقلب کاران وزارتخانه های امور داخله و دفاع ملی، صحبت نموده، نظریات، دیدگاه ها، نگرانی ها و انتقادات شان را به خاطر بهبود اوضاع مطرح کردند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه که در رأس یک هیئت پارلمانی در یکصدو سی یکمین جلسۀ اتحادیه بین الپارلمانی IPU در کشور سویس اشتراک نموده بود،مع الخیر به کشور برگشت.

رئیس ولسی جرگه هدف از این سفر را انتخاب جدید اتحادیه بین الپارلمانی و تساوی جندر و منع خشونت علیه زنان خوانده،افزود که هیئت پارلمانی افغانستان سهم فعالی در کمیته های مختلف اتحادیه ایفا نمودند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه که در رأس هیئت پارلمانی افغانستان در کنفرانس اتحادیه بین الپارلمانی (IPU) در شهر ژنیوای کشور سویس اشتراک دارد، با هیئت پارلمانی کشور آسترالیا ملاقات نمود.

این ملاقات که بنا بر دعوت هیئت پارلمانی کشور آسترالیا در سفارت آن کشور مقیم کشورسویس صورت گرفت، محمد علم ایزدیار نائب اول مشرانو جرگه نیز رئیس ولسی جرگه را همرایی می نمود. در جریان ملاقات هردوطرف روی موضوعات ذیعلاقۀ پارلمانی، آجندای 131 مین اجلاس اتحادیه بین الپارلمانی ، گسترش روابط دوستانه افغانستان و آسترالیا، حل مشکل انتخابات جدید افغانستان و انتخاب زعامت جدید افغانستان بحث های مفصل و همه جانبه نمودند و هیئت پارلمان آسترالیا انتخاب زعیم جدید افغانستان را تبریک گفت.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در رأس یک هیئت پارلمانی جهت اشتراک در یکصدو سی و یکمین اجلاس اتحادیه بین الپارلمانی،کابل را به قصد سویس ترک نمود.

رئیس ولسی جرگه در رأس یک هئیت پارلمانی جهت اشتراک در یکصدو سی ویکمین اجلاس اتحادیه بین الپارلمانی عازم کشور سویس گردید وقرار است که به نماینده گی از پارلمان افغانستان جهت انتخاب رئیس جدید اتحادیه رأی دهد. این اجلاس که در شهر ژینیویای کشور سویس برگزار می گردد،یکصدو شصت وسه کشور در آن اشتراک می نماید.

کمیسیون های ولسی جرگه تشکیل جلسه نمودند

کمیسیون های ولسی جرگه تشکیل جلسه نمودند

انجینیر سید اکرام منشی ولسی جرگه با مسوولین NDI ملاقات نمود.

این ملاقات که در دفتر کار منشی ولسی جرگه صورت گرفت، مسئولین انستیتیوت ملی دموکراسی(NDI) در رابطه به برنامۀ سفر هیئت پارلمانی افغانستان به ایالات متحدۀ امریکا که قرار است در آیندۀ نزدیک انجام شود، به منشی ولسی جرگه معلومات ارائه نمودند.

خداینظر نصرت رئیس عمومی دارالانشای ولسی جرگه، با بودی پراستاوو شارژ دفیر سفارت اندونیزیا مقیم کابل،در دفتر کارش دیدار نمود.

در این ملاقات هر دو طرف پیرامون همکاری های دو جانبه میان پارلمان جمهوری اسلامی افغانستان و کشور اندونیزیا بحث و گفتگو نمودند. هر دو طرف در مورد سفر رسمی هیئت ولسی جرگه که در ماه اگست سال روان به کشور اندونیزیا نموده بودند،یاد آوری نموده،نتایج این سفر را جهت تقویت روابط و تبادل تجارت مثبت ارزنده تلقی نمود و از همکاری های پارلمان اندونیزیا اظهار سپاس و قدر دانی به عمل آورد.

خداینظر نصرت رئیس عمومی دارالانشای ولسی جرگه با سکرتر سیاسی سفارت آسترالیا مقیم کابل، ملاقات نمود.

در این ملاقات که در مقر شورای ملی انجام شد، هر دو طرف در مورد سفر هیئت پارلمانی شورای ملی که قرار است به کشور آسترالیا انجام شود، صحبت و تبادل نظر نمودند.

برخی کمیسیون های ولسی جرگه تشکیل جلسه نمودند.

برخی کمیسیون های ولسی جرگه تشکیل جلسه نمودند.